Vložkyvložkový zámek

Vložky se dělí podle toho jaké požadujeme zabezpečení 

Image
Obecné pravidlo pro cylindrické vložky je dbát na bezpečnostní třídu. Ujasnit si jakou Vaše dveře či kování splňují bezpečnost a jakou třídu bezpečnosti vyžaduje pojišťovna. Jen díky tomu využijete všechny bezpečnostní prvky na maximum. Důležitými faktory je také tloušťka vstupních dveří a použité bezpečnostní kování. 

Jak změřit vložku?vložka

Cylindrické vložky charakterizují rozměry A a B. Ty měříme od obou krajů po střed palce, snazší je měřit po otvor upevňovacího šroubu M5, který je s palcem v jedné ose.

Správné rozměry můžeme zjistit i přímo na dveřích s kováním, postupujeme podle obrázku vpravo. Opět využijeme upevňovací šroub vložky, od kterého měříme oba rozměry A a B, k tloušťce dveří přičteme ještě tloušťku kování.

vložka - rozměr

Cylindrické vložky se vyrábějí po 5mm. Optimální je, pokud vložka vychází na obou stranách zároveň s kováním. Příliš krátká vložka může způsobit, že klíč nepůjde úplně zasunout, příliš vyčnívající vložka zase nepůsobí dobře esteticky. Na venkovní straně dveří je však z bezpečnostního důvodu důležité, aby vložka nevyčnívala o více než 2mm, jinak je možné vložku uchopit a vylomit tzv. „vytahovacím zvonkem“. Jestliže má kování překrytí proti odvrtání, je třeba s tímto počítat a zvolit rozměr B o něco kratší, aby se vložka do kování vešla. Někteří výrobci (např. kování Richter) mají překrytí výsuvné, to se vložce v rozsahu několika mm přizpůsobí.

Rozměr vložky se tedy odvíjí od síly dveří a od tloušťky kování. Proto pokud kupujete např. vložku i s kováním a nemáte možnost si kování dopředu změřit, doporučujeme pro jistotu poradit se s prodejcem.

Jakou zvolit bezpečnostní třídu pro dveřní kování a pro cylindrickou vložku?

Dveřní kování, visací zámky a cylindrické vložky jsou zařazeny do jedné ze 4 bezpečnostních tříd. Ve výběru té správné nám pomáhá tzv. pyramida bezpečnosti. Každý výrobek, který je zařazený do některé ze tříd, prošel testováním ve zkušebním ústavu proti násilnému překonání (např. odvrtání, vyhmatání, vytržení atd.) podle normy ČSN P ENV 1627. Tento prvek nám tak pomáhá rozpoznat výrobky se stejnou bezpečnostní úrovní.

Obecně se doporučuje volit stejné bezp. třídy vždy u kování a vložky uvnitř, v některých případech to může pojišťovna vyžadovat pro případné pojistné plnění.

Konkrétně například u vchodových dveří do domu či bytu se za dostatečně kvalitní zabezpečení považuje kování ve 3.BT s překrytím proti odvrtání v kombinaci s cylindrickou vložkou rovněž 3.BT. U méně důležitých dveří uvnitř objektu (např. kočárkárny nebo sklepy v panelovém domě) potom postačí stavební cylindrické vložky s interiérovým kováním ve 2.BT.

Ve 3.BT je možné na objednání zakoupit i vložku s ochranou proti odvrtání, ale minimálně stejně efektivní prvek je překrytí proti odvrtání, které bývá běžné u bezpečnostního kování.

Cylindrické vložky 4.BT mají ještě složitější profil, vyháčkování je u nich dál znesnadněno speciálními drážkami, ochrana proti odvrtání bývá standardně. Vložky v této bezp. třídě jsou však podstatně dražší.

Co je klíčový systém SU (společný/sjednocený uzávěr)?

Tento systém spočívá v jednoduchém principu, kdy všechny námi požadované zámky mají vložku poskládanou pro stejný klíč. Místo svazku klíčů nám tak postačí jediný klíč, kterým se dostaneme například do vchodu, dílny, garáže, nebo i na zahradu, kde máme visací zámek.

Výhody SU jsou zjevné, počet klíčů se zásadně redukuje, to šetří náklady a odpadá hledání „toho správného“ klíče. Nevýhodou systému je, že při ztrátě klíče je třeba přeskládat stavítka všech vložek na nový klíč, což není příliš drahé, je to spíše pracné.

Systém generálního a hlavního klíče (SGHK)

Vyrábíme tzv. systém generálního a hlavního klíče, který je vhodný především pro velké objekty, jako jsou hotely a aparImagetmány, školy, firmy, různé instituce, sportovní areály atd.. Majitel objektu určuje oprávnění uživatelů klíčů pro vstup do jednotlivých místností.

SGHK lze vytvořit nejen na dveře s klasickým zadlabacím zámkem, je možné zahrnout i různé přídavné nebo visací zámky a závory.

 

Na obrázku je znázorněný jednoduchý příklad SGHK. Červený klíč se nazývá generální, otevírá všechny dveře a vlastní jej obvykle majitel nebo ředitel podniku, nebo například bezpečnostní agentura. Rovněž jej lze vyčlenit do zapečetěné schránky jako nouzový klíč, pro případ nenadálých událostí, například povodně či požáru. V těchto situacích generální klíč šetří drahocenný čas a tím se snižují vzniklé škody na zdraví a majetku.

ImageHlavní klíče H1 až H3 otevírají vždy konkrétně určenou skupinu dveří, tyto dveře je možné mezi sebou libovolně kombinovat. Bíle vykreslené klíče se nazývají tzv. vlastní a tyto klíče mohou odemknout vždy pouze jedny jediné dveře.

Na obrázku vlevo je znázorněný zamykací plán, jak by mohl vypadat např. pro prodejnu a který odpovídá našemu schématu. Variant je ale samozřejmě mnoho.

Naše firma využívá systém SGHK FAB, podrobný tabulkový formulář pro sestavení zamykacího plánu najdete v sekci „Ke stažení“, kde si jej můžete ve formátu pro excel stáhnout.

Vložky si můžete vybrat a zakoupit na našem e-shopu

eshop